Dejlig frisk rosé produceret i det sydfranske baglande bag Montpellier. Vinen er produceret på 90% Cinsault og 10% Syrah. Dette giver vinen en flot lys farve med duft af lyse sommerbær. Smagen er frisk og i en meget frugtrig stil med masser af mineralske undertoner i smagen. Flot tørhed og let underliggende syre som gør vinen oplagt til mad.
Dejlig frisk rosé produceret i det sydfranske baglande bag Montpellier. Vinen er produceret på 90% Cinsault og 10% Syrah. Dette giver vinen en flot lys farve med duft af lyse sommerbær. Smagen er frisk og i en meget frugtrig stil med masser af mineralske undertoner i smagen. Flot tørhed og let underliggende syre som gør vinen oplagt til mad.
Yderligere information
Årgang:
2023
Druer:
90% Cinsault og 10% Syrah
Område:
Pays D'OC - Frankrig
Volume:
75
Passer godt til:
Kylling eller kalkun, Salater og grøntsager, Hvid fisk
Indeholder:
Sulfitter
Producent
Vinhuset Saint Jean d’Aumieres er opkaldt efter Château Saint Jean d’Aumieres der ligger ved byen Gignac i appellationen AOP Terrasses de Larzac. For de ikke helt så stedkendte er dette ca 25 km vest for Montpellier i Sydfrankrig i hjertet af Languedoc.
Der har været dyrket vin i Terrasses de Larzac siden romertiden, men området fik først sin egen appellation i 2014, hvilket nok kan undre lidt, da der længe er kommet rigtig mange gode vine fra området.
I 2012 blev Saint Jean d’Aumieres købt af Vianney Castan og hans familie, der siden har udviklet vingården til at være et moderne vinhus med vin af høj kvalitet.
Det, der gør Terrasses du Larzac så speciel, er den ideelle kombination af det forholdsvis varme middelhavsklima og højder på op til 900 meter, der giver druerne kølighed om natten. Château Saint Jean d’Aumieres er beliggende på Larzac-plateauets sydlige og sydøstlige del, hvorfor er vingården beskyttet mod vinde fra nord, samtidig med at druerne får meget sol om dagen.
Der produceres vine i forskellige kvaliteter og fra områderne Pays DÓC (Occitanie) og Languedoc.
Anmeldelser
Skriv din egen anmeldelse
Fragt
Fragtpriser i Danmark
Gratis afhentning i World of Wines butik på Byvej 55, 2500 Hvidovre.
Ellers gælder
For vin:
Fragt udgør 125 kr., men er fragtfrit fra 12 flasker. Levering 1-4 dage.
For øl:
Øl er fragtfrit fra 6 - 6-pack. Levering 1-4 dage.
OBS: I alle tilfælde, er der tillæg på levering til øer uden broforbindelse.
Velkommen til
World of Wine
For at handle hos worldofwine.dk så skal man være over 18 år