Brut Reseva Cava, Maset

Varenr
SPMA8001
Udsolgt
125,00 kr.

Kategorier: Spanien

Detaljer

Detaljer

 

Denne Cava er lavet på tre forskellige druer : Macabeo, Parellada & Xarel-lo.

Det er nok ikke druer man typisk kender herhjemme, dog er det alligevel helt klassiske druer til anvendelse at de spanske mousserende vine kaldet Cava.

Området hedder Penedés som ligger i bjergene omkring Barcelona, ét af de helt store Cava områder da højden giver en perfekt kølighed til produktion af mousserende vin.

Vinen er let tør og en smule krydret, men frisk og elegant i boblerne

 

Denne Cava er lavet på tre forskellige druer : Macabeo, Parellada & Xarel-lo.

Det er nok ikke druer man typisk kender herhjemme, dog er det alligevel helt klassiske druer til anvendelse at de spanske mousserende vine kaldet Cava.

Området hedder Penedés som ligger i bjergene omkring Barcelona, ét af de helt store Cava områder da højden giver en perfekt kølighed til produktion af mousserende vin.

Vinen er let tør og en smule krydret, men frisk og elegant i boblerne. Den er på ingen måder knastør, men har en god balance i eftersmagen hvor vinen ikke tørrer ud men i stedet har fin frugt.

Samme udgave fås som Semi-Seco hvis man ønsker en smule mere sødme i eftersmagen. Vinen er oplagt som velkomst samt til skaldyr, hvid fisk og selvfølgelig tapas.

 

Yderligere information

  • Årgang: NV
  • Vintype: Mousserende
  • Druer: Macabeo, Parellada, Xarel·lo
  • Område: Penedès - Spanien
  • Volume: 75 cl
  • Passer godt til: Hvid fisk
  • Indeholder: Sulfitter

Producent

Maset Cava Massana familien som ejer Maset Cava har sine landbrugsrødder dateret helt tilbage til 1777, da man var tvunget til at arbejde for Montserrat Abbay’s landbrug som dengang ejede jorden. Siden da har ti generationer af Massana familien arbejdet med landbrug på deres egen ejendom Maset del Lleó. I 1958 var familien allerede etableret som vin og cava producent, men da Antoni Massana købte en lastbil og begyndte at levere frugt, grøntsager og ikke mindst vin/cava direkte til Barcelona kom der for alvor fart på udviklingen. Start 80’erne bød på det næste store springbræt – nemlig telefonen. Pludselig kunne man komme nemmere i kontakt med kunder og udviklingen af salg til først restauranter, butikker i Spanien og derefter export tog et kæmpe spring. Hele tiden har man dog haft fokus på at bevare familiens værdier og holde udviklingen på et niveau hvor kvaliteten ikke blev forringet. Alle Cavaer er DO Cava, og druerne kommer fra den mest anerkendte cavaregion Penedès. En del af vinene dyrkes i dag økologisk.

Anmeldelser

Skriv din egen anmeldelse
Skriv en anmeldelse til:Brut Reseva Cava, Maset
Bedøm produktet:

Fragt

Fragtpriser i Danmark 

Gratis afhentning i World of Wines butik på Byvej 55, 2500 Hvidovre.

Ellers gælder

For vin:

Fragt udgør 125 kr., men er fragtfrit fra 12 flasker.
Levering 1-4 dage.

For øl:

Øl er fragtfrit fra 6 - 6-pack.
Levering 1-4 dage.

OBS: I alle tilfælde, er der tillæg på levering til øer uden broforbindelse.