Det er kun i de bedste årgange der produceres en Bacco Amarone. Denne Amarone er varmere, frugtigere og mere kraftigere end de andre Amaroner, og med en undertone af lakrids.
Vinene er produceret på de klassiske druer Corvina, Rondinella og Molinara og stokkene er op til 35 år gamle. Vinen er lagret 5 år på store gamle fade, undervejs undergår lidt af vinen lagring på på små fade. Efter tapning er vinen lagret minimum 1 år på flaske før frigivelse.
Yderligere information
Årgang:
2012
Vintype:
Rød
Druer:
Corvina, Rondinella og Molinara
Område:
Veneto
Volume:
75 cl
Producent
Familien Aldegheri har arbejdet i hjertet af det smukke Valpolicella-distrikt med lidenskab og engagement siden 1956, hvor vingården kom i familiens eje. Idag drives vingården af to generationer som hver især har deres opgaver. Konstant udvikling af teknologi og fokus på vinmarkerne er med til hele tiden at øge kvaliteten.
Valpolicella er det overordnede navn givet til fire små dale, dannet i oldtiden, da gletschere i Lessinia bjergene smeltede og store vandmasser søgte nedad. Kombinationen af frisk bjergluft og milde briser fra Garda søen skaber et vidunderligt og naturligt mikroklima og ideelle forhold for vindyrkningen. Området er de senere årtier blevet kendt for deres passito vine – tørring af druer til Amarone og Recioto. Vine som altid er blevet fremstillet her men om verden og især Danmark virkelig har fået øjnene op for.
Aldegheri er både traditioner, nytænkning, moderne teknologi samt stor forkærlighed og respekt for naturen og der produceres en bred vifte af kvalitetsvine.
Anmeldelser
Skriv din egen anmeldelse
Fragt
Fragtpriser i Danmark
Gratis afhentning i World of Wines butik på Byvej 55, 2500 Hvidovre.
Ellers gælder
For vin:
Fragt udgør 125 kr., men er fragtfrit fra 12 flasker. Levering 1-4 dage.
For øl:
Øl er fragtfrit fra 6 - 6-pack. Levering 1-4 dage.
OBS: I alle tilfælde, er der tillæg på levering til øer uden broforbindelse.
Velkommen til
World of Wine
For at handle hos worldofwine.dk så skal man være over 18 år