Velkommen til World of Wine

Vinem Chardonnay

Status: På lager

56,00 DKK
Læg varer i kurven
ELLER
Varenr.: SPEM6007

Beskrivelse

Meget sprød frugt med nuancer af citrus, ananas og hyld. Intens og tæt med pæn lang eftersmag. Hvis den smages blindt kan den nemt matche de fleste hvidvine til den dobbelte pris. Supergodt køb og meget anvendelig

Producent

Bodegas Estaban Martín

ESTEBAN MARTIN's unikke pris/kvalitetsrate tilvejebringes af et hold vinmagere med solid ekspertise fra højt ansete vinområder som bl. a. Ribera del Duero og Rioja. Således anvendes jordbunden tradition i kombination med nyeste teknik, såvel i vinmarken som under vinificeringen i kældrene. Bodegaen er familieejet og er med sine 150 hkt. vinmarker i stand til at være 100 % selvforsynende.

Geografisk er Carinena-området placeret knapt 100 km. syd for Zaragoza, i et rustikt og umiddelbart temmelig goldt område. På forunderlig vis dukker en oase pludselig op og fremviser en frodighed hvor jordbund og klimatiske faktorer går op i en højere enhed og således danner solid basis for fremsynede folk som Esteban Martin.

Yderligere information

Årgang 2010
Område Carinena
Vintype Hvidvin
Druer Chardonnay
Alkohol 13,50%
Volume 0,75 l
Henlæggelse Drikkemoden nu og kan gemmes et par år.
© 2012 World of Wine.